שקט, בוחרים / גל ברגר

נפתח בסיפור קצר. הכפר יטא, דרום הר חברון. אותו הכפר שממנו יצאו שני המחבלים מחמולת מח'אמרה לפיגוע בשרונה (שהאגדה מספרת כי שורשיה יהודים אבל זה כבר סיפור אחר). לפני שבועיים, נשלחו שני פעילי תנזים-פתח ביטא למשימה חשאית באישון לילה. לתלות כרוזים בכפר, חתומים בידי חמאס כביכול, המאשימים את איסמעיל אבו חמיד בפשע שאין עליו מחילה: שיתוף פעולה עם ישראל. אבו חמיד, ששימש ראש מועצת הכפר יטא במשך כעשר שנים, מאמצע שנות השמונים עד אמצע שנות התשעים, הכריז לאחרונה כי בכוונתו לעשות קאמבק ולרוץ בבחירות המקומיות. הסניף המקומי של פתח זיהה במתחרה איום מידי. תליית הכרוזים נועדה לגרום לו להסיר את מועמדותו. אשתו של אבו חמיד, היא קרובת משפחה של חבר הנהגת פתח, עבאס זכי, שניסה בכל מאודו למצוא פשרה. בכל זאת, שלום בית. זכי נפגש עם אבו חמיד, הציע לו כפשרה להריץ מועמד אחר במקומו, מקורב, בן אותה חמולה, והבטיח לו שכל מועמד שיבחר יזכה בתמיכת תנזים-פתח ביטא. העיקר שלא ירוץ בעצמו. אלא שאבו חמיד, "איש חמום מוח" כפי שתיאר באוזניי אדם הבקיא בפרטים, לא אהב את הרעיון. אנשיו תפסו על חם את פעילי תנזים-פתח אשר תלו את הכרוזים נגדו וירו בהם בלי לחשוב פעמיים. כשעבאס זכי קפץ ליטא להציג לאנשי תנזים-פתח את תכנית הפשרה שרקח, הם ביקשו ממנו לא להתערב להם בעניינים ולא היו מוכנים אפילו לשמוע. זכי זנח את הנאמנות המשפחתית, לטובת זו המפלגתית, וחזר בו מהצעתו. הוא יישר קו עם תנזים-פתח והכריז על אבו חמיד סוכן ישראלי.

כך, ביטא, נולדה מחדש השמועה על רשימות מתמודדים שישראל מקימה בימים אלה בשטחים לקראת הבחירות המקומיות המתוכננות באוקטובר כדי שיהיו נאמנות לה ביום שאחרי הבחירות. בסגנון "אגודות הכפרים" מסוף שנות השבעים ותחילת שנות השמונים. עכשיו מדברים ביטא, ולא רק בחדרי חדרים, על רשימות כחול-לבן שמקים לכאורה המנהל האזרחי ביהודה ושומרון, רשימות מלאכותיות שיתחרו ברשימות האותנטיות הצומחות מלמטה. השמועה גורסת כי הן מורכבות מפלסטינים המקיימים קשר רציף ושוטף עם המנהל האזרחי ומקבלים ממנו הטבות. רשימות "ידידי מרדכי" כפי שהכתיר אותן אתר החדשות הפלסטיני דוניא אל-ווטן, על שם מתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף יואב (פולי) מרדכי (שהיה מי שכבר הכתיר אותו כ"נשיא הבא של פלסטין"). השיח סביב העניין הזה אינו נותר נחלתם של פרשנים בלבד או מתנהל רק בשיחות סלון בדיוואנים של החמולות. אותו עבאס זכי (זוכרים?), חבר הוועד המרכזי של פתח, אמר באחד הראיונות כי הוא סמוך ובטוח שישראל תפעל לתמוך ברשימות שונות, והוסיף כי פתח אינו מטיל וטו על שום רשימה זולת אלה הנתמכות על ידי ישראל. "באשר לאלה המנסים להיות מכשיר בידי ישראל – כשנגיע לגשר נעבור אותו", שיגר מסר מאיים לרשימות "ידידי מרדכי". גם ראש הסניף של תנזים-פתח בחברון עימאד ח'רוואט דיבר בפגישה סגורה על כך שפתח ערוך ומוכן להדוף את "רשימות המנהל האזרחי". אגדה או לא? דמיון מזרחי מפותח וסיפורי אלף לילה ולילה? בואו נאמר שהדברים של שר הביטחון ליברמן בשיחה עם כתבים צבאיים בלשכתו בקריה על ניהול שיח עם אישים פלסטינים בציר עוקף אבו מאזן, לא תורמים להתפוגגות השמועה. אולי אפילו מחזקים אותה.

פולי
האלוף יואב (פולי) מרדכי. צילום: דובר צה"ל

מה הקשר בין בחירות לזיתים?

רכבת הבחירות המקומיות בשטחים כבר יצאה לדרך ונראה שרק ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן יוכל להוריד אותה מהפסים. הפתח לחץ עליו לדחות את הבחירות, אבו מאזן מיאן וסכר את אוזניו. הוא רוצה בחירות, אומרים גורמים פלסטינים, גם אם לא ברור להם למה. בשנה שעברה, לאחר שחמאס רשם הישגים בבחירות למועצות הסטודנטים בכמה מאוניברסיטאות הגדה (ניצחון ב"מעוז השמאל" – אוניברסיטת ביר זית, ותיקו חמאס-פתח בפוליטכניק בחברון), פתח נבהל ועצר את הבחירות בשאר האוניברסיטאות. ייתכן כי אבו מאזן מרגיש שפתח התאושש מאז. אבל עם כל הכבוד לבחירות באוניברסיטאות, הבחירות לרשויות המקומיות נערכות בקנה מידה גדול בהרבה, כלל ארצי. כארבע מאות רשויות מקומיות ביום אחד. בגדה ובעזה. ההימור בתבוסה לחמאס בעיריות מרכזיות או בכפרים גדולים עלול להתברר כמכה קשה לפתח. בדרג השטח של פתח יש מי שעומד בשער ומתריע. ג'מאל טיראווי למשל, חבר הפרלמנט של פתח ממחנה הפליטים בלאטה בשכם, אמר זאת במישרין ובלי ניסיון לייפות: מי שמתעקש על בחירות עכשיו – שיידע שהוא נותן את הגדה במתנה לחמאס.

בסוף הקלפי תכריע. זהו מבחן האמת הגדול ביותר שנערך בשטחים מזה עשור באשר ליחסי הכוחות בין פתח לחמאס. בבחירות המקומיות ב-2004-2005 חמאס רשם הישגים מרשימים בבחירות המקומיות והשתלט על כמה מן העיריות הבולטות כמו שכם, ג'נין, אל-בירה וקלקיליה. הבחירות האלה היו רק הפרומו לבחירות שנערכו שנה לאחר מכן לפרלמנט הפלסטיני ב-2006, שם זכה חמאס ברוב המושבים. ב-2007 חמאס השתלט על רצועת עזה בכוח ומאז לא נערכו בחירות ארציות לנשיאות ולפרלמנט. לפני ארבע שנים ערך אבו מאזן בחירות מקומיות בגדה, חמאס החרים אותן ולא השתתף, וכמובן שגם לא אפשר לקיימן בעזה. הפעם חמאס הסכים להשתתף, מה שהפתיע לא מעט גורמים בפתח והציב אותם במבוכה. חוסאם ח'דר, איש פתח' משכם, אמר כי הראיס קיבל עצת אחיתופל מחוג מקורביו שהבטיחו לו כי חמאס לא יחרים גם הפעם, אלא שהוא הסכים וכעת אבו מאזן עומד להגיש לחמאס את הגדה על מגש של כסף. גורם במנגנוני הביטחון הפלסטיניים אמר לי לא מזמן כי ההמלצה של המנגנונים לאבו מאזן תהיה לדחות את הבחירות. למה?, שאלתי. בגלל עונת המסיק, השיב. זה נופל בדיוק באוקטובר. אבל המסיק משפיע רק עליכם? על הפתח? הוא לא משפיע על חמאס?, ניסיתי להקשות. אתה לא מבין, הוא אמר לי. חמאס עובד כמו החרדים אצלכם, אנשיו יתייצבו בקלפי לפי פקודה. בעבורנו, להביא את האנשים לקלפי בעונת המסיק זו משימה כמעט בלתי אפשרית. אבל אבו מאזן כאמור מתעקש לקיים את הבחירות במועדן. לפי שעה לפחות. לכאורה, הוא שם את נפשו בכפו, כיוון שתבוסה תיתלה על צווארו. אבל רק לכאורה. את המחיר, אומרים פרשנים פלסטינים, לא הוא ישלם. במקרה של תבוסה, הוא כבר ידאג לגלגל את האחריות לפתחו של ראש ממשלתו, ראמי חמדאללה.

"פתח וחמאס – כמו קוקה קולה ופפסי קולה"

שכם היא אחת העיריות הנחשקות בגדה. בירת כלכלת הצפון, צפון שומרון כמובן. ג'בל א-נאר (הר האש), כפי שהיא מכונה בפי תושביה, והמאבק עליה היה צפוי להיות חם מאוד בין פתח לחמאס. כולם רצו את הפייבוריט ביחד איתם, את עדלי יעיש. האיש ששימש בעבר ראש עיריית שכם, בתמיכת חמאס אגב, מגיע ממשפחה שומרונית שהתאסלמה בעבר, ונחשב מאוד פופולרי. חמאס רצה בו גם הפעם, גם פתח ידע שהוא קלף מנצח. איש עסקים עדלי יעיש, הסוכן של מרצדס בעיר שכם, ולעשות ביזנס זו העבודה שלו. תחילה, הוא שיחק אותה Hard to Get, בסוף התרצה. לפי אחד הפרסומים ברשות הפלסטינית, הוא הסכים להתמודד ברשימה של כ-ו-ל-ם, "שכם לכולם" שמה. גם פתח וגם חמאס יעטרו את הרשימה באנשיהם, יעיש יעמוד בראשותה ברוטציה. הוא ישמש ראש העיר בשנתיים הראשונות, אחר-כך יוחלף באחר. פתח יכול לשחרר אנחת רווחה, את שכם הוא כבר לא יפסיד לחמאס. זאת, אם מתעלמים מהעובדה שיעיש נחשב מזוהה חמאס. עיר קשה היא שכם, לא מעט אתגרים ניצבים לפניו בעירייה, לרבות חובות ענק המסתכמים בקרוב לחצי מיליארד שוקל. לא חובות של העירייה, אלא חובות של תושבי שכם לעירייה. עיר שקשה לגבות בה מסים, וזו אחת הסיבות לכך שראש העיר המיתולוגי שלה רסאן א-שכעה התפטר, והודיע כי אין בכוונתו לשוב ולהתמודד בבחירות הקרובות.

עדלי יעיש
הפייבוריט משכם. עדלי יעיש

לא מעט סיפורים מלווים את הליך הבחירות הדוהר קדימה. בעיר יריחו למשל, הידועה בבננות המתקתקות שלה המגודלות באקלים המדברי והלוהט, מספרים על זעם רב שהתעורר בקרב החמולות המקומיות לאחר שבפתח הציעו כי ראש העיר הבא יחויב לעמוד בתנאי סף: תואר ראשון. זה אמנם לא קיים בחוק, אבל היה כאן ניסיון לתפור את חליפת ראש העיר למועמד מסוים, איש פתח מן הסתם. החמולות ראו בכך עלבון אישי, כאילו כל תהילתן מתבטלת באחת, רק משום שפתח החליט להפוך פתאום חסיד האקדמיה עלי אדמות. בחברון השמרנית, המעוז המסורתי של חמאס בדרום הגדה, ניטש כבר כמה שבועות ויכוח נוקב האם כל חמולה תריץ רשימה משלה (יש בה חמולות המונות אלפי ועשרות אלפי אנשים, אבו סנינה למשל), מה שעלול להגביר את השסעים החמולתיים בעיר, העמוקים ממילא, או שמא יחברו כמה חמולות לרוץ יחד או לתמוך ברשימה של פתח או חמאס. המתח בין הנאמנות החמולתית לזו המפלגתית היה קיים תמיד בשטחים, והוא לא נעלם גם מהבחירות המקומיות הקרבות. רבים מעדיפים את החמולה מאחר שאינם מצליחים להבחין בהבדל גדול בין פתח לחמאס. "פתח זה קוקה קולה, ואילו חמאס פפסי קולה, זה כל ההבדל", הטיב לתאר זאת באוזניי עיתונאי פלסטיני בשולי כינוס שנערך בחודש שעבר מחוץ לגבולות ישראל.

עזה: גן עדן או גיהינום?

השבוע, בלילה שבין שלישי לרביעי, עצרה ישראל ברמאללה את נציג חמאס בוועדת הבחירות הפלסטינית המרכזית, חוסיין אבו כוויכ. מבחינת חמאס זוהי סנונית ראשונה במאמץ הישראלי למנוע ממנו לשכפל את הישגיו מהבחירות המקומיות הקודמות שנערכו בשטחים לפני יותר מעשור. זוהי התערבות בוטה וניסיון להשפיע על תוצאות הבחירות, אך זה לא יניא אותנו מלהשתתף בבחירות ואנו ממשיכים קדימה, הכריזו בחמאס בראש חוצות. אם תשאלו את פתח, יהיה מי שיאמר לכם בדיוק את ההיפך: שישראל רוצה בניצחון חמאס בגדה. זה ישרת אותה ברמה הבינלאומית, היא תוכל לנופף בזה לעולם ולומר שהנה, ארגון טרור שולט גם בגדה ולכן אין זו העת לכינון מדינה פלסטינית, לדברי גורם בכיר בפתח. המושל של שכם, אכרם רג'וב, אף אמר השבוע בראיון לרשת ב' כי מעצרים שתעשה ישראל בקרב בכירי חמאס בגדה ערב הבחירות המקומיות, רק יעשו לו נפשות בציבור הפלסטיני. תעמולה בחינם לטובת חמאס. חינם אין כסף. ואז הגיע מעצרו של חוסיין אבו כוויכ בידי ישראל. גם הרשות הפלסטינית ממשיכה במעצרים בקרב אנשי חמאס בגדה ולפי הארגון הגבירה אותם מאז הודיע חמאס על השתתפותו בבחירות. מחמוד א-זהאר, מראשי חמאס בעזה, אמר כי לא יהיה אפשר לקיים את הבחירות אם המעצרים האלה יימשכו. בעבור חלק מאנשי פתח, לרבות בקרב מנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית, זה בדיוק הסולם שהם מייחלים לו כדי להוציא את האוויר מהבלון הזה ולהיפטר מהבחירות אחת ולתמיד. ושהדמוקרטיה תלך לעזאזל.

האינטרנט והרשתות החברתיות בינתיים, כמרקחה. הקמפיין של פתח וחמאס לא המתין לתקופת התעמולה הקבועה בחוק והחל במלוא המרץ. סרטונים וסרטונים נגדיים. השמצות הדדיות. מלחמת הבוץ בעיצומה. סרטון התדמית שהפיץ חמאס ומציג את "עזה היפה" תחת שלטונו נתקל בתגובה ציונית הולמת מצד פתח: סרטון המציג את עזה בהריסותיה, גופות מכל עבר, פושטי יד המציפים את הרחובות המוצפים במים, ורק המחסור בחשמל ובמי שתיה אינו יודע שובע. חמאס עובד כמכונת תעמולה משומנת, מגייס את כל אמצעי התקשורת שברשותו לרבות הניו-מדיה, לתכלית אחת: להפיץ את הבשורה לקראת הבחירות המקומיות – חמאס בשירות א-נאס, האנשים. תושבים בעזה צולמו אוחזים בשלטים המפארים את חמאס שבנה עוד ועוד מסגדים ברצועה וחיסל תופעות בזויות כמו ריקודים ואלכוהול. בביטאון הרשות הפלסטינית אל-חיאת אל-ג'דידה נכתב בתגובה כי חמאס מציג את עזה כאילו הייתה פיסת גן עדן בעוד המציאות שם הפוכה. הוא שכח את הסבל של תושבי הרצועה ואת עול המסים הכבד שכפה על תושביה, ובמקום לצלם את הנמל, רצועת החוף השוקקת והטיילת של עזה, מוטב לו שיצלם את ערימות ההרס שהותיר לאורך אזורי הגבול הסמוכים לגדר המערכת עם ישראל. ג'אהזון, "מוכנים", הכריז חמאס בקמפיין אינטרנט שהשיק בימים האחרונים, וחטף מפתח קריקטורה המציגה את מוכנותו כרכב מתפרק.

8 באוקטובר. זה התאריך. הרבה זמן במונחים פלסטיניים. ועוד נכונו לנו לא מעט התפתחויות עד שהקלפיות בגדה ובעזה ייפתחו. אם ייפתחו.

לבלוג
קריקטורה שהפיץ חמאס. המצביע הפלסטיני מתלבט בין חמאס מימין עם הזרוע הצבאית וארדואן לבין פתח משמאל עם התיאום הביטחוני ואובאמה

0 comments on “שקט, בוחרים / גל ברגר

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: