משולש הכוח בעזה – כוכבי עסקת שליט // גל ברגר

הם האדונים החדשים של עזה: מנהיג חמאס בעזה יחיא סינוואר | מחזיק תיק האסירים בחמאס, ראוחי מושתהא | וראש מערך הביטחון ברצועה, תוופיק אבו נעים | שלושתם שוחררו בעסקת שליט לפני חמש שנים וחצי ובהדרגה השתלטו על מוקדי הכוח ברצועת עזה | עסקת חילופי השבויים והנעדרים הולכת ומתרחקת

הם האדונים החדשים של עזה: מנהיג חמאס בעזה יחיא סינוואר | מחזיק תיק האסירים בחמאס, ראוחי מושתהא | וראש מערך הביטחון ברצועה, תוופיק אבו נעים | שלושתם שוחררו בעסקת שליט לפני חמש שנים וחצי ובהדרגה השתלטו על מוקדי הכוח ברצועת עזה | עסקת חילופי השבויים והנעדרים הולכת ומתרחקת

גל ברגר

הגורל הפגיש בין שלושתם כבר בראשית הדרך, כשחמאס עוד היה בחיתוליו במחצית השנייה של שנות השמונים. ומאז, ההיסטוריה שלהם שלובה זה בזה. יחיא סינוואר, ראוחי מושתהא ותוופיק אבו נעים החלו את דרכם במנגנון הביטחון של חמאס שהוקם בהוראת שייח' אחמד יאסין באמצע שנות השמונים, שנים ספורות בטרם קיבל חמאס את שמו הרשמי ויצא לאוויר העולם בגרסתו החדשה. מנגנון אל-מג'ד, התהילה. ראשי תיבות בערבית של ארגון או חוליות הג'יהאד וההטפה (דעווה).

   יחיא סינוואר (אבו איברהים) היה אחד המייסדים. הוא גייס למנגנון את ראוחי מושתהא (אבו ג'מאל) וביחד חלקו השניים את האחריות על רצועת עזה. סינוואר הופקד על אזור דרום הרצועה, מושתהא על צפונה. תוופיק אבו נעים גויס זמן לא רב לאחר מכן. גם איסמעיל הנייה גויס למנגנון הזה בתחילת הדרך, אגב בידי אותו ראוחי מושתהא, אך הגורל ניתב אותו למסלולים אחרים.

   מנגנון אל-מג'ד היה אמון על טיהור החברה הפלסטינית משני אלמנטים. משתפי פעולה עם ישראל, ופלסטינים הסוטים מאורח החיים האסלאמי. עם אלה האחרונים נמנו סוחרי סמים, מוכרי אלכוהול, מוכרי קלטות פורנו ונשים העוסקות בזנות. סינוואר היה פעיל נלהב במנגנון, חדור מוטיבציה. במו ידיו חקר את החשודים, עינה אותם ולאחר שסחט מהם הודאה הוציאם להורג.

   זמן קצר לאחר פרוץ האינתיפאדה הראשונה נעצר יחיא סינוואר. חודש לאחר מכן הכין ראוחי מושתהא מטען חבלה, אבל משהו השתבש והמטען  התפוצץ לו בין הידיים. הוא איבד לפחות אחת מאצבעותיו ונעצר אף הוא בידי צה"ל, בתוך בית החולים שבו אושפז בעזה. צמרת מנגנון אל-מג'ד מוגרה למעשה והושלכה אל מאחורי סורג ובריח. פעיל המנגנון תוופיק אבו נעים נעצר כשנה וחצי לאחר מכן. וכך, הפגיש ביניהם הגורל שוב, הפעם בכלא ישראל.

   סינוואר ותוופיק אבו נעים ישבו באותו התא בכלא אשקלון. ביחד עם חבר נוסף לתא מוחמד שראתחה (מגייס החוליה שחטפה ורצחה את אבי סספורטס ואילן סעדון) חפרו השלושה מחילה בניסיון להימלט מהכלא. התכנית התגלתה והבריחה סוכלה. שם, בכלא, כבר משלב מוקדם, נזרעו הזרעים הראשונים והחלה להתעצב אצל סינוואר ההכרה שכלא ישראל הוא לא לכל החיים. גם אם נגזרו עליך מאסרי עולם. בהמשך, כשהועבר לכלא באר שבע, תכנן סינוואר מתוך הכלא חטיפה של חייל שיוברח לסיני דרך המנהרות ברפיח וישמש קלף מיקוח בעסקה לשחרור אסירים ביטחוניים. גם התכנית הזו נחשפה מבעוד מועד וסוכלה.

   השלושה – סינוואר, מושתהא ואבו נעים – השתחררו לבסוף בעסקת שליט לאחר שריצו יותר מעשרים שנה בכלא. עלייתם המטאורית לצמרת חמאס בעזה בתקופה שחלפה מאז, חמש שנים וחצי בלבד, מלמדת כי מעמדם בתקופת המאסר לא נשחק. בזמן הקצר הזה הם הצליחו לעקוף בהיררכיה רבים מבכירי חמאס שבנו קריירה מפוארת בארגון במהלך עשרים השנים שבהם היו השלושה מסוגרים בדלת אמותיהם בכלא ישראל. בשלב מוקדם יחסית מישהו בוושינגטון התעורר והכניס את סינוואר ומושתהא לרשימת המבוקשים של ארה"ב.

   סינוואר נבחר עכשיו להחליף את איסמעיל הנייה בראש הנהגת חמאס בעזה. תפקיד שאליו ייכנס בחודשים הקרובים. את המנדט קיבל סינוואר בעיקר מהבוחרים הצעירים של חמאס, בבחירות החשאיות הנערכות בארגון בימים אלה. המינוי הזה נותן לו גושפנקא רשמית. לא שהוא זקוק לה. זה זמן רב שהוא נחשב לבוס האמיתי בחמאס-עזה. מספרים כי כשהוא נכנס לחדר הדיונים, משתררת דממה. לכולם ברור מיהו הגורם הבכיר בחדר. ולהסתכסך איתו ממש לא מומלץ. יעידו על כך בני משפחתו של מפקד גדוד שכונת זייתון בחמאס מחמוד א-שתיווי שהוצא להורג לפני שנה במסגרת מאבקי הכוח בינו לבין סינוואר.

%d7%99%d7%97%d7%99%d7%90-%d7%a1%d7%99%d7%a0%d7%95%d7%95%d7%90%d7%a8
יחיא סינוואר

   עוד כשהיה בכלא, כשעסקת שליט נכנסה לישורת האחרונה, יחיא סינוואר הוא שעבר אסיר אסיר מחמאס ובישר לו אם הוא משתחרר בעסקה, או לא. מי לשבט, ומי לחסד. סינוואר וראוחי מושתהא היו מעורבים בגיבוש רשימת המשוחררים. מושתהא סיפר לאחר שחרורו בראיון טלוויזיוני כי בשלבים האחרונים של העסקה הקימו האסירים חמ"ל מבצעי בתוך הכלא שעמד בקשר עם הנהגת חמאס בחוץ, באמצעות טלפון סלולרי מוברח ומסרים שעברו דרך עורכי דין.

   אבל העסקה ההיא הותירה רבים מאסירי העולם של חמאס בתוך הכלא בשל וטו ישראלי. בעבור חמאס, יחיא סינוואר היה קו אדום. אחיו הצעיר, מוחמד סינוואר, מפקד חטיבת חאן יונס בחמאס וממתכנני חטיפת שליט, לא היה מוכן בשום פנים ואופן לוותר עליו. הוא הציב את אחיו בראש רשימת המשוחררים.

   סינוואר ומושתהא חשים מאז מחויבים מאוד לאסירים שנותרו מאחור בעסקת שליט. הפיקדון מוטל על צווארם. זהו פצע פתוח. ביום שחרורו התייצב יחיא סינוואר על הבמה בעצרת שנערכה לכבוד משוחררי העסקה ב"כיכר הירוקה" בעזה. הוא קרא מעל הפודיום לזרוע הצבאית של חמאס, גדודי עז א-דין אל-קסאם, להתחיל מיד בגיבוש תכנית אופרטיבית לשחרור שאר האסירים ולהקצות לכך את כל המשאבים הדרושים. בכלא הוא הקדיש חלק מזמנו לכתיבת ספר על פעילות השב"כ ובפרט על האופן שבו הוא מגייס סוכנים פלסטינים. הוא הסתמך על כתבות בעיתונות הישראלית ועל ספרים של שני ראשי שב"כ לשעבר: "הבא להורגך" של יעקב פרי, ו"שב"כ בין הקרעים" של כרמי גילון.

   סינוואר מיעט בשנים האחרונות להופיע בתקשורת ובאירועים פומביים. הוא לא קורץ מהחומר של קודמו בתפקיד איסמעיל הנייה אשר מיתג עצמו כמנהיג עממי ופופולארי שיודע לרדת לשטח ולהתחכך עם האוכלוסייה. פעם ללטף ראשי ילדים לעיני המצלמות, פעם לצאת החוצה בחליפת גשם ומגפיים ולסייע במאמצי חילוץ של עזתים מהשיטפונות. הסגנון המנהיגותי של סינוואר שונה. הוא אולי יופיע יותר ברבים כחלק מאילוצי התפקיד החדש אבל במהותו הוא היה ונותר איש מחתרת צבאית.

   החיבור שלו לראש הזרוע הצבאית של חמאס מוחמד דף, והתפיסה המשותפת שחולקים השניים, הוא שסימן אותו כראש האגף הניצי בחמאס בעזה. סינוואר ודיף, שניהם ילידי מחנה הפליטים חאן יונס. בני אותו הדור. "סינוואר הוא היחיד שיכול להסתכל על מוחמד דף בגובה העיניים", אמרו עליו פעם במערכת הביטחון. שניהם רוצים בהתקרבות מחדש לאיראן כמי שמסייעת לפיתוח הזרוע הצבאית של חמאס בעזה בנשק ובכסף. בטהראן בוודאי היו מרוצים לשמוע השבוע שסינוואר נבחר לתפקיד האיש הבכיר בחמאס-עזה. פובליציסט בעיתון הפלסטיני אל-איאם הכתיר את בחירתו בכותרת "הפיכה צבאית שקטה". זה לא מדויק. בחמאס, המשותף בין הדרג הצבאי למדיני, עולה כמה מונים על המבדיל ביניהם.

   סינוואר, חרף עמדותיו הלוחמניות כלפי ישראל, אינו מעוניין בשלב הזה לפחות ליזום הידרדרות של רצועת עזה למלחמה חדשה בדרום. כמוהו גם בכירים אחרים בחמאס. גם אם לא יתמתן בכיסאו החדש, במוקדם או במאוחר יבין את האילוצים והמגבלות בתפקיד המורכב שקיבל על עצמו – מנהיג חמאס ברצועת עזה. בעיקר את האחריות כלפי האוכלוסייה. הוא לא יוכל להימנע מלהכניס זאת למערכת השיקולים המניעה אותו. כבר בימים האחרונים הדליפו מקורות בחמאס לאתר חדשות שיהאב המקורב לארגון כי "סינוואר מאמין ביציבות לעזה ולעם הפלסטיני". למקרה שמישהו חשש, בין אם בישראל, בין אם בעזה גופא.

   סינוואר מאמין גם בחיוניות הקשר עם מצרים – המוצא הדרומי של עזה לעולם. בחודשים האחרונים חמאס פועל ללא לאות כדי לשקם את היחסים עם משטרו של סיסי, ובתווך הזה יצטרך סינוואר לתמרן בשנים הקרובות. בין טהראן לקהיר, מבלי להפסיד גם את קטר המשמשת בשנים כאחרונות ככספומט הגדול של רצועת עזה ומקום מושבה של הנהגת חמאס בחוץ לארץ.

   בחודש שעבר ביקרו בקהיר שתי משלחות בכירות מחמאס ונפגשו עם בכירי המודיעין המצרי שתחת הגנרל חאלד פווזי. הנייה עמד בראש המשלחת הראשונה שיצאה לקהיר ולצידו ראוחי מושתהא. הנייה ומושתהא למעשה עצרו בקהיר בדרכם חזרה לעזה משהות בת חמישה חודשים בקטר. מושתהא (שגייס את הנייה למנגנון אל-מג'ד כזכור) מיקם עצמו לצד הנייה מרגע שחרורו בעסקת שליט. הוא התלווה אליו לסיור במפרץ הפרסי ובאיראן לפני כמה שנים, ולאחר מכן השתתף לצדו בביקור אצל נשיא מצרים לשעבר מוחמד מורסי מהאחים המוסלמים. מושתהא הלך יותר על הטיקט המדיני, בעוד סינוואר נטה יותר לטיקט הצבאי.

%d7%a8%d7%90%d7%95%d7%97%d7%99-%d7%9e%d7%95%d7%a9%d7%aa%d7%94%d7%90
ראוחי מושתהא

   הוא אחד מקודקודי משולש הכוח החדש ברצועה שבראשו יחיא סינוואר. ראוחי מושתהא הוא מחזיק תיק האסירים בפועל בחמאס. מי שאחראי על ריכוז המאמצים וגישושי התיווך לעסקה חילופי אסירים חדשה. לפני חודשיים אמר בראיון לערוץ הטלוויזיה של חמאס כי מבחינתו מגעים לעסקה יכולים להימשך שנה, שנתיים, שלוש וגם חמש שנים. "לאסירים בכלא יש אורך רוח. בסוף האויב הציוני ישלם את המחיר". בהתבטאויות קודמות אמר כי הדרך היחידה לשחרור האסירים היא חטיפת חיילים ועסקאות חילופי שבויים, וחמאס רוצה בשחרור האסירים הכבדים השפוטים למאסרי עולם ולתקופות ממושכות בכלא. הוא נזכר בשנותיו בכלא שהפך לדבריו אקדמיה לאסירים, דיבר על האפשרות לקרוא ספרים ולרכוש תואר אקדמי, וגם להחכים בדיני האסלאם באמצעות תכניתו של שייח' יוסוף אל-קרדאווי מבכירי פוסקי ההלכה בעולם הסוני המשודרת בערוץ אל-ג'זירה.

   אורח חייו שונה מזה של סינוואר והוא מתנהל בפרופיל תקשורתי גבוה יחסית. כשהנייה חזר מההיעדרות הארוכה מעזה בסוף החודש שעבר ישב מושתהא לצדו במושב האחורי בג'יפ ארבע על ארבע המפואר, ועל ברכיו תיק מסמכים. אחד הסיפורים המפורסמים בעזה הוא סיפור האהבה בין ראוחי מושתהא לבין אשתו הראשונה. הוא נעצר חצי שנה בלבד לאחר שנישא לה, בטרם הספיקו השניים להביא ילדים לעולם. האישה הנאמנה המתינה כל השנים לשחרורו. מושתהא ביקש "לשחרר" אותה מעול הנישואין הבלתי ממומשים, אך היא סירבה. כשחזר לעזה בעקבות עסקת שליט – יותר מעשרים שנה אחרי – היא לחצה עליו לשאת אישה שנייה ולהביא ילדים לעולם. הוא סירב תחילה, אחר כך התרצה. "היא הציבה בפניו עובדה ואפילו בחרה לו בעצמה את האישה השנייה", מספרים בעזה. כעבור זמן קצר הביא תינוק לעולם.

   הנייה שהה בקטר כמה חודשים כדי להתכונן לתפקיד החדש שמיועד לו. ראש הלשכה המדינית של חמאס במקום חאלד משעל (על פי טענות עקשניות, אפשר שמשעל יתמנה לראש מועצת השורא החשאית של חמאס). ראש הלשכה המדינית המהווה את האוטוריטה הגבוהה ביותר בחמאס, מנהיג חמאס הכללי בפועל. בניגוד למשעל, הנייה חי בעזה ואם יחליט להישאר שם גם לאחר שייבחר לתפקיד כפי שמסתמן, הוא זקוק למצרים כדי שתאפשר לו לצאת ולשוב לעזה דרך מסוף רפיח. סינוואר מבין זאת, גם ראוחי מושתהא. הקשר עם המצרים הוא אסטרטגי בעבור חמאס ונראה שההתקרבות בין הצדדים אמיתית הפעם.

   שבוע לאחר שהנייה ומושתהא ביקרו בקהיר יצאה לקהיר משלחת נוספת, הפעם משלחת ביטחונית מחמאס-עזה. היא יצאה כדי להרגיע את המצרים שחמאס עושה רבות ומוכן לעשות עוד כדי לשמור על הגבול בין עזה לסיני ולא יאפשר פגיעה בביטחון הלאומי של מצרים. המשלחת נתנה התחייבות למצרים כי חמאס ימנע מאנשי שלוחת דאע"ש בסיני לעבור דרך המנהרות ברפיח כדי להיכנס לרצועת עזה ולקבל בה מקלט או להשתמש ברצועה כבסיס יציאה לפיגועים בסיני. בראש המשלחת עמד תוופיק אבו נעים. הוא הקודקוד האחרון במשולש הכוח החדש של עזה.

%d7%aa%d7%95%d7%95%d7%a4%d7%99%d7%a7-%d7%90%d7%91%d7%95-%d7%a0%d7%a2%d7%99%d7%9d

תוופיק אבו נעים

 

   אבו נעים משמש זה שנה וחצי ראש מערך הביטחון ברצועה. גם הוא דמות עולה בחמאס. מספרים כי מי שהציב אותו בתפקיד הוא חברו משכבר הימים יחיא סינוואר, שדחק בכך את יריבו פתחי חמאד. לאחר שובה של המשלחת בראשותו מקהיר סייר תוופיק אבו נעים לאורך הגבול בין עזה לסיני כדי להפגין רצינות מול המצרים והורה מיד להגביר את נוכחות כוחות הביטחון במקום ואת הפיקוח על מה שנכנס ויוצא דרך המנהרות. בתוקף תפקידו הוא אמור להכין את כוחות הביטחון לשעת חירום, ולשמור על החוק, הסדר והיציבות בעזה בשגרה. הוא מחובר מאוד לשטח ומקפיד לערוך סיורי ביקורת פתע בבסיסים. הוא למשל שדאג להכיל את ההפגנות ההמוניות בעזה נגד מצוקת החשמל בתחילת השנה. נתן את ההוראה לעצור מפגינים רבים, וכעבור כמה ימים לשחררם. התואר השני שלו אגב עוסק באמונות העם היהודי.

   הבחירות הפנימיות בחמאס יושלמו רק באביב. בין אם איסמעיל הנייה יחליף את חאלד משעל בתפקיד המנהיג הכללי של חמאס, ובין אם אדם אחר, הדבר לא צפוי להשפיע על חמאס ברמת האסטרטגיה. ייתכנו שינויים טקטיים. גם בחירתו של יחיא סינוואר השבוע לתפקיד מנהיג חמאס בעזה לא מותירה את קבלת ההחלטות בידיו בלבד. חמאס מורכב ממוסדות, והחלטות מתקבלות בהתייעצות. אבל בסוגיה אחת תהיה בידי סינוואר השפעה רבה, כנראה מכרעת. סוגיית השבויים והנעדרים. ביחד עם מחזיק תיק האסירים בחמאס ראוחי מושתהא, הוא צפוי לתבוע תג מחיר גבוה בעבור החזרת הנעדרים הישראלים ושרידי גופות החיילים, ואפשר שהסיכוי לעסקה נדחה כעת בכמה שנים.

1 comment on “משולש הכוח בעזה – כוכבי עסקת שליט // גל ברגר

  1. סקירה יפה, מקיפה ומלמדת. השאלה הגדולה היא, מהן מטרות החמאס מעבר לצורך העכשווי שלהם ברגיעה ובבניית הכוח (של ההנהגה החדשה ושל היכולת הצבאית), ומתי הם יבשילו לחזור למדיניות הטרור נגד ישראל, כדי לקדם את האינטרסים שלהם (בין אם הישרדות שלהם, ובין אם שימוש כזרוע הארוכה של האיראנים/סוריה/חזבאללה)? באילו תנאים תחליט הנהגת החמאס שלמרות חולשתם הצבאית עדיף להם לחדש את מלחמת הטרור נגד נגד ישראל? וכיצד החלטה מעין זו תושפע מהשינויים המתחוללים בסוריה/לבנון?

    מנגד ישראל צריכה להחליט על אסטרטגיה מול עזה/חמאס. להגדיר מטרות מלחמה עתידית – לא לחזור לכיבוש-קבע, אלא רק לפגוע בכוחות של החמאס. להעצים את הפגיעה בתשתיות החמאס (גם במחיר פגיעה בתשתיות אזרחיות). וכמובן להתכונן לחיסולי בכירים בחמאס מרגע שהארגון יחליט לחזור לדרך הטרור. בנוסף, להתכונן להגברת המצור על החמאס – עצירת מעבר אזרחים לישראל וממנה, צמצום מספר משאיות האספקה היומיות. צמצום העברת חשמל ומים לרצועה, כאשר התקרבות בינם לבין מצרים תיבנה אלטרנטיבות, גם אם מוגבלות, לחוסרים האלה.

    הציבור העזתי לא מרוצה משלטון החמאס, אבל יותר מכך מפחד ממנו, ולכן אנחנו לא רואים התקוממויות או אפילו הפגנות ישירות נגדו. לכל היותר, הפגנה או שתיים על עניין של חשמל או מים. הכוונה, שיראל צריכה לשחק את המשחק של החמאס שכלים שלהם, ורק כך העזתים יבינו שבכוח אין להם סיכוי נגד ישראל.

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: