על כרעי תרנגולת – עזה // גל ברגר

"אחת-עשרה שנה אתם מנסים לעורר את תושבי עזה נגד חמאס באמצעות מצור – הצלחתם?!" | עזה 2017 – יותר מתגרשים, פחות מתחתנים | תינוקות ננטשים ברחובות, אנשים ממשיכים להצית את עצמם | והאוניברסיטאות הפכו לספקיות המובטלים הגדולות ברצועה – "בית קברות לאקדמאים" | תמונת מצב

ינואר, 2017. הפגנות בעזה על רקע החרפת מצוקת החשמל. חמאס יורה באוויר, מרחיק את המפגינים, אחר כך עוצר כמה מהם כולל את המארגנים. סקר פלסטיני שפורסם השבוע מלמד כי מחצית מהנשאלים בעזה רואים בחמאס אחראי למשבר החשמל יותר מכל גורם אחר.

עזה 2017 לא שונה בהרבה מעזה 2014 ערב צוק איתן, ואם שונה – אז לרעה. חשמל זורם מגיע רק בחלק מהיממה, את הפערים משלימים גנרטורים שכונתיים או ביתיים. לא תמיד זה מספיק, הגנרטורים לא עומדים בעומס של מוצרי החשמל בבית.

מים מהברז – אי אפשר לשתות בגלל המליחות והזיהום. גם לא להשתמש בהם בבישול. תושבי עזה קונים מים במיכלים או ארגזים של מים מינרליים. לפי ארגון גישה, שליש מעזה לא מחובר לתשתיות ביוב ומשתמש עדיין בבורות ספיגה.

ומעל הכל מרחפת עננת האבטלה. "ארבעים ושלושה אחוזי אבטלה", כפי שאומר הפרשן העזתי סמיר אבו מדללה לערוץ רוסיה אל-יום, ובקרב הצעירים שישים וחמישה אחוזי אבטלה. אלה נתונים רשמיים.

צעירים בעזה הם רוב האוכלוסייה. יותר ממיליון איש מתחת לגיל שמונה-עשרה. יותר משני שלישים מרצועת עזה הם מתחת לגיל עשרים ותשע.

האוניברסיטאות הפכו זה מכבר ליצרניות המובטלים הגדולות של עזה. שמונה-עשר אלף בוגרים כל שנה, רק ברי מזל מוצאים עבודה. אחת מהן ששוקלת להגר הגדירה את עזה בית קברות לאקדמאים. אחר דיבר על דור אבוד: מי שלא מוצא עבודה נופל למרה שחורה, או לסמים. מישהו בישראל אמר שחלק מהצעירים המובטלים האלה מוצאים לבסוף את מפלטם באסלאם הקיצוני.

07
בוגרות תואר ראשון באוניברסיטה האסלאמית, השבוע. ימצאו עבודה?

האופציות: או להיות עובד ברש"פ/אונר"א או גנב

עזה – שיותר ממיליון איש ממנה הם נתמכי סיוע כזה או אחר – היא בשלב של קריסה כלכלית, כך קובעת לשכת המסחר והתעשייה המקומית. כ-40% מוגדרים מתחת לקו העוני: פרנסה משפחתית שלא עולה על אלפיים ושלוש מאות שקלים בחודש.

"אף אחד לא מסתכל עלינו", אומר תושב בית לאהיה שבצפון הרצועה שביתו נהרס בצוק איתן לערוץ מען. "אין תשתית, אין שירותים עירוניים, אנחנו שותים מי בארות שאלוהים יודע אם הם טובים או לא. נדחקנו לשוליים".

כן, עזה עוד מלקקת את פצעי המלחמה, זמן רב אחרי שישראל שבה לשגרה. "אין כאן כלכלה", אמר לי השבוע ע'. "עזה על כרעי תרנגולת, אין כמעט ייצוא, הסוחרים חנוקים בהלוואות לבנקים, כל זעזוע קטן – וכל עזה קורסת. משכורות יש רק למי שעובד ברשות או בחמאס או באונר"א וארגונים בינלאומיים אחרים. אם אתה לא פקיד ציבור או עובד של אונר"א אתה או אומלל או גנב".

לפני שנה וקצת שינתה ישראל את מנגנון האישורים לסוחרים ואנשי עסקים לצאת מעזה דרך מעבר ארז. כשליש מהסוחרים שהיו רגילים שנים להיכנס לישראל איבדו את האישור בעקבות השינוי הזה. "אתה מנוע ביטחונית", נאמר להם.

אחד מהם, נאהד דבאן, יבואן מוצרי חשמל לעזה ובעל שתי תחנות לחלוקת גז. סוחר אמיד שחי בשכונת רימאל היוקרתית. בן 49, אב לעשרה וסבא לעשרה נכדים. נשוי לשתי נשים. חי בווילה בעלות של שני מיליון דולר ומחזיק משרד בשווי ארבעים אלף דולר, אך "מה שווה כל הכסף הזה אם הבן אדם לא חי טוב".

יותר מעשרים וחמש שנה הוא הולך ובא בין ישראל לרצועת עזה. עד שבאוקטובר האחרון הודיעו גם לו "אתה מנוע ביטחונית". הוא ניסה לקבל הסברים, אך לשווא. "אני לא חמאס ואני לא ג'יהאד אסלאמי. גם את הילדים שלי חינכתי להתרחק מהדברים האלה. למה לקחו לי את האישור? אם יש להם משהו עליי, שיזמינו אותי לפגישה במעבר ארז וייקחו אותי לבית הסוהר". כמוהו, יש עוד סוחרים רבים שטוענים כי אישור הכניסה שלהם לישראל נשלל מהם ביום בהיר אחד ועל לא עוול בכפם.

%d7%93%d7%91%d7%90%d7%9f
אם עשיתי משהו שייקחו אותי לבית סוהר, דבאן

יותר מתגרשים, פחות מתחתנים

לפני שבוע בדיוק ניסה צעיר פלסטיני להצית עצמו מול תחנת משטרת ג'בליה. ברגע האחרון השתלטו עליו כמה תושבים ונטלו ממנו את פח הבנזין. בחודש שעבר הצית עצמו למוות נכה בן 20 מול משרדי אגודת צדקה במחנה הפליטים אל-בורייג'. הוא לא יכול היה לשאת את חרפת העוני.

מאז דצמבר נרשמו לפחות חמישה מקרים שבהם תינוקות בני יומם ננטשו בעזה פעם מחוץ לאגודת צדקה, פעם מחוץ למסגד, פעם במונית, פעם בבית קברות. כולם נמצאו בחיים, בוכים, עטופים בשמיכות בגלל הקור העז ונאספו בידי הרשויות.

לפי בתי הדין השרעיים ברצועה, יותר זוגות מתגרשים בגלל המצב הכלכלי הקשה, ופחות זוגות מתחתנים. אשתקד שלושת אלפים ומאתיים זוגות התגרשו – חמש מאות יותר מהשנה שקדמה לה.

מוחמד אבו ג'יאב, עורך העיתון הכלכלי אל-איקתיצאדיה, מספר לי כי המצב בעזה גרוע יותר היום מכפי שהיה לפני המערכה הקודמת. מן הפח אל הפחת. "והמדינה שלכם לא רוצה להבין את זה. היא לא מבינה שהמצור מזיק לביטחון ישראל יותר משהוא משרת אותו".

הוא חי בתוך עמו בעזה, ויכול לחוש את האווירה מסביב. "הדבר האחרון שאנשים כאן צריכים זה מלחמה או הסלמה צבאית אך ברור שאם המצב הנוכחי יימשך אנחנו הולכים לפיצוץ. מה אפשר לצפות מחתול שאתה נועל אותו בחדר סגור?".

%d7%9e%d7%95%d7%97%d7%9e%d7%93
המצב רק הידרדר והמדינה שלכם לא רוצה להבין את זה, אבו ג'יאב

שר הביטחון ליברמן אמר לא מזמן שעזה יכולה להיות סינגפור אבל "בשביל זה תושבי עזה צריכים לסלק את הנהגת החמאס". חמאס השיב לו כי לו רצה היה הופך את עזה לסינגפור בעצמו. אבו ג'יאב אומר שזו איוולת מדינית. "אחת עשרה שנה ישראל שמה מצור על חמאס על עזה ועל התושבים – האם היא הצליחה ולו במעט לדחוף את האנשים נגד חמאס או לגרום לחמאס לוותר על מטרותיו ותכניותיו?"

מצבה של עזה לא משתפר כבר שנים. הוא לא סטאטי, אלא מידרדר בהדרגה והדברים אט אט מצטברים. כשנשאל אחד מתושביה במשאל רחוב שערך העיתון אלקודס מה הוא מייחל לעזה בשנת 2017 השיב: "חשמל עשרים וארבע שעות ביממה כמו בכל העולם, ושהאקדמאים הזרוקים ברחובות ימצאו פרנסה".

להאזנה לכתבה ולקולות מעזה:

https://soundcloud.com/reshet-bet/f0ljmus4zr6s

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

מילה אישית:

האמת היא, שאני מתקשה לראות פתרון ריאלי לרצועת עזה. כזה שפותר את סוגיית עזה אחת ולתמיד. בינתיים חשוב לאוורר אותה, חשוב לעשות הכל כדי לאפשר לאנשים שם לחיות חיים נורמליים. זה אמנם לא ה-פתרון, אך זה בוודאי עשוי להרחיק את המבצע הבא.

דוח "צוק איתן" שפרסם השבוע מבקר המדינה מלמד בעיקר על הבוקה ומבולקה ששוררת בחלונות הגבוהים כשזה מגיע לניהול דיון תקין, סדור, עמוק ויסודי על האסטרטגיה הרצויה של מדינת ישראל מול רצועת עזה. אף אחד לא באמת שואל את עצמו מה אנחנו רוצים מעזה ומה אנחנו רוצים מעצמנו בכל מה שקשור לעזה. ואם שואל – לא מקבל תשובה ולא נאבק לקבל תשובה.

המבצע הבא בעזה, ולא משנה איך יקראו לו, הוא רק שאלה של זמן. הוא יחזיר את רצועת עזה עוד קצת אחורה אבל ישאיר אותנו באותה הנקודה. בלי פתרון אמיתי לעזה, ועם ספירה לאחור עד המבצע הבא.

אודות kasba67

ראש דסק פלסטינים, תאגיד השידור הישראלי כאן, כאן 11 ו-כאן רשת ב' Correspondent, Palestinian Affairs galb@kan.org.il

2 comments on “על כרעי תרנגולת – עזה // גל ברגר

 1. רצועת עזה היא, כפי הנראה, חלק מן העולם הערבי. לא בטוח שתנאי החיים במצרים או בחלקים נכבדים מסוריה טובים יותר. לא ברור לי מדוע ישראל צריכה לדאוג להפוך את תושבי הרצועה לחלק מהעולם המערבי, בזמן שהממשלה בה הם בחרו מתנהגת כלפי ישראל כמו אחרון המאפיונרים, מחזיקים בגופות של חיילים, מחזיקים בשני מעורערי נפש כבבני ערובה, ומפנים אחוזים נכבדים מהתוצר לטובת התעצמות צבאית תוקפנית. ישראל, בשיתוף עם מצרים, צריכה לדאוג לדבר אחד: מדיניות של הקלה על ההגירה לכיוון אירופה – מדינות רבות ישמחו לקבל אקדמאים מעזה: שבדיה, צרפת, גרמניה, קנדה.

  אהבתי

 2. Ron ‏Mandelbaum

  תודה גל. לא עם הכל אני מסכים, אבל חשוב לשמוע את הקולות ולהבין את המציאות שם. זה שלאנשים אין כוחות לדחוקסאת חמאס וישראל לא מעודדת את הרשות, לא צריך להוביל למסקנה שהסגר הישראלי אינו מוצדק. ושאלה נוספת: אם החתול סגור למה התגובה האינסטינקטיבית היא נגד ישראל? למה לא נגד חמאס?

  All the best,
  Ron

  >

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: