חמאס ואינפלציית המתווכים | גל ברגר  

בואו נפתח את זה רגע – דברים שאני שומע ממתווכים שונים כבר תקופה ארוכה:

אחת הבעיות של ישראל מול חמאס (וכפועל יוצא מול רצועת עזה) היא ריבוי המתווכים, ולא פחות מזה – ריבוי המסרים מגורמים שונים, לעיתים מסרים סותרים או כאלה המייצרים פער בפרשנות אצל חמאס. אין גורם אחד המרכז את הנושא בתוך ישראל, ואין גורם אחד המופקד על העברת המסרים לחמאס. על כל נושא מופקד מתווך אחר, או מעביר מסרים אחר, ובמקרים מסוימים כמה וכמה גורמים "יושבים על אותו הנושא," חלק מהם מצויים במצב של אינטרסים מנוגדים ותחרות.

יש למשל את השליח הקטרי מחד ואת המצרים מאידך, והם הרי כמו שמן ומים. ההנחה הרווחת היא שהמצרים ימצאו את הדרך לשים רגל לתהליכים שהקטרי מנסה לקדם בעזה, והוא יתקע טריז לכל מהלך שהמצרים שואפים להיות שושביניו.

יש את האו"ם (הצוות של ניקולאי מלאדנוב) שנמצא איפשהו באמצע, כיאה לאו"ם.

יש את הנורבגים ועוד אירופים על שלל גווניהם, ובפרט את הגרמנים והשוויצרים (שוויצים, כך יש לומר).

לכאורה ישנה חלוקה על מה מדבר כל אחד, אבל זו לא תמיד מתקיימת, יש הרבה שטחי חפיפה ביניהם, ובמצב הדברים המתואר לעיל, לא מן הנמנע ש"מדורת השבט" הזאת תייצר לעיתים קרובות ניצוצות או לחלופין פערים במידע, אי בהירות ומפל ציפיות שיביאו לניצוצות כאלה.

השליח הקטרי מדבר עם ישראל ועם חמאס על הקלות לעזה, על כסף, ועל פרויקטים לרצועה. אבל עם מי הוא מדבר בישראל? הוא מדבר עם המל"ל (המועצה לביטחון לאומי), ומדבר עם המתפ"ש (מתאם פעולות הממשלה בשטחים) ולעיתים גם עם המוסד (בכל זאת, קטר מדינה ערבית), ויש להניח שבזה לא מסתכמת הרשימה.

המצרים, שנתפסים בישראל כמנוף מרכזי על חמאס, מדברים עם שני הצדדים (ישראל וחמאס) על רגיעה, על הקלות מכיוון מצרים, על פיוס פנים-פלסטיני. בישראל, המצרים מדברים עם שב"כ, המל"ל, משרד הביטחון וכן הלאה. גם עם הצבא בסוגיות שונות.

האו"ם (צוות מלאדנוב) גם הוא מדבר עם כולם כאן – מתפ"ש, מל"ל, משרד הביטחון וכו'. כמו קטר ומצרים, גם האו"ם מדבר עם שני הצדדים על רגיעה ועל הקלות לעזה, אבל מחזיק בגישה שונה מזו של השליח הקטרי. למשל, בכל הנוגע לאופן חלוקת הכסף בעזה (האו"ם התנגד לתשלום משכורות ישירות לפקידי חמאס בשעתו).

אגב, חלק מהמתווכים הנ"ל מדברים גם ביניהם. קטר עם האו"ם, המצרים עם האו"ם. המצרים עם קטר? NO WAY.

לא סיימנו.

הגרמנים והשוויצרים מדברים עם חמאס על עסקת חילופי שבויים, כך לפי דיווחים זרים כמובן. הם מדברים בישראל עם מי שרלוונטי לנושא, אבל הם לא לבד: יש עוד גורמים שמטיילים באזור הדמדומים הזה, לפי מקורות זרים. גם המצרים לא טומנים ידם בצלחת.

אם אתם זוכרים את עסקת שליט – גם אז הגרמני בישל את העסקה תקופה ארוכה על אש קטנה, אבל מי שהביא לבסוף לסגירה היו המצרים. מי שחושב שהמצרים יתנו לאירופאי לסגור את עסקת ישראל-חמאס להשבת גופות ונעדרים תמורת שחרור אסירים ביטחוניים – אינו חי את האזור.

אגב, אנקדוטה מימי המגעים לשחרור עסקת שליט. אלה היו שנים שבהן היה המתווך הגרמני בא ויוצא את רצועת עזה תדיר. אני עוד זוכר כיצד שעשע את חמאס לקבל מידיו קובץ עב כרס עם קרוב ל-200 עמודים במהלך המגעים לעסקה. "וואלה, תראה את זה, הביא לנו 200 עמודים. מי קורא קבצים כאלה במזרח התיכון", אמר לי אז בכיר בחמאס. בסוף, הרעיון המסדר של העסקה נשען על דף עקרונות בן עמוד אחד או שניים שגובש בציר גרשון בסקין-ראזי חמד והועבר למוסד.

לא חשוב, סטינו. נחזור לענייננו.

כפי שהבנתם, השיח עם חמאס מתנהל סביב סוגיות רבות ושונות. כן, מה לעשות ישראל מדברת עם חמאס SURPRISE SURPRISE)) ומתווכים/מעבירי המסרים – כרימון. בשנים האחרונות דומה שהעסק מתפזר ומקבל מאפיינים של שוק חופשי. זה כמובן נאמר בהגזמה, אבל ציר השיח ישראל-חמאס (בסדר, בסדר, רק דרך מתווכים!) רחוק מלהיות מהודק. במצב דברים כזה, ייתכן מאוד שחמאס מקבל מסרים שונים, גם אם לא בהכרח הפוכים.

מבחינת חמאס, את המסרים הוא מקבל בסופו של דבר מגורם אחד, מישראל. בין אם זה המל"ל, המתפ"ש, משרד הביטחון, הקבינט, המוסד, הצבא, אמ"ן וכו', ובין אם זה דרך המצרים, הקטרים, האו"ם, הנורבגים, הגרמנים, השווייצרים, ועוד שליחים מטעם עצמם. בראיית חמאס, ישראל היא מדינה מסודרת. שום מילה שמגיעה אליו לא הייתה יוצאת לכיוונו ללא אישור הקבינט…

בעזה, צריך לזכור, נשלח המסר אל כתובת אחת בלבד – חמאס. הוא, מקבל מסרים משלל גורמים שמגיעים ממקור אחד לשיטתו, מסודר, מתואם ומתוכלל.

הייתכן שזהו המקור לתיאום ציפיות לקוי בין ישראל לבין חמאס שמביא אותו לעיתים להתרעם על "סחבת בהקלות לעזה" למשל? האם מישהו בונה אצלו ציפיות מוגזמות מדי, הבטיח לו צעד אחד יותר מדי? ומבלי שהדבר תואם ותוכלל על ידי גורם אחד בישראל שיכריע בסוגיות האלה?

האם המתווכים הישראלים מתואמים? חלילה האם שוררת ביניהם תחרות? מי מנצח על תזמורת המסרים שיוצאת מישראל לחמאס והאם לא הגיעה העת לשים קץ לבלגאן?

אודות kasba67

ראש דסק פלסטינים, תאגיד השידור הישראלי כאן, כאן 11 ו-כאן רשת ב' Correspondent, Palestinian Affairs galb@kan.org.il

0 comments on “חמאס ואינפלציית המתווכים | גל ברגר  

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: