העולם הערבי בורח בזהירות ממתווה טראמפ | גל ברגר 

בשורה התחתונה: מדינות ערב המשפיעות והרלוונטיות לתהליך המדיני לא אמרו "כן" מפורש למתווה טראמפ ולא אמרו "לא" מפורש (ופה בדיוק אגב הבעיה מבחינת הרשות הפלסטינית). בחלק מהמדינות (כמו מצרים למשל) ננקט כפל לשון, או שהן תיבלו את עמדתן בהסתייגויות מן המהות המופיעה במתווה, גם אם ללא התייחסות ישירה למתווה בשמו.

העמדות הכי אוהדות/הכי פחות מסויגות כלפי מתווה טראמפ היו של איחוד האמירויות שבמפרץ הפרסי, מרוקו ומצרים בסדר הזה. בצד השני, של המסתייגים, מככבות ירדן וקטר שבמפרץ הפרסי. בחריין וסולטאנות עומאן לא פרסמו תגובה רשמית, אך עמדתן ידועה. בחריין הלוא אירחה את ועידת בחריין/ועידת מנאמה שבה הושק החלק הכלכלי של תוכנית טראמפ, ועומאן – היא פעם פרו-אמריקנית ופעם מהאו"ם. שגרירי שתי המדינות האלה, ביחד עם שגריר איחוד האמירויות, נכחו שלשום במעמד ההכרזה על תוכנית טראמפ. גם זאת אמירה.

באיחוד האמירויות קראו לראות בתוכנית נקודת פתיחה למשא ומתן מחודש בין ישראל לפלסטינים. הקריאה נותרה בדרג שגריר האמירויות בוושינגטון. זו העמדה הערבית המתקדמת ביותר עד כה בזכות מתווה טראמפ, אך ניתן גם לראות בה התייחסות למתווה טראמפ כנקודת פתיחה בלבד, בסיס למשא ומתן, אך לא את סופו.

אחרי האמירויות בתור: מרוקו – שהצביעה על מרכיבים חיוביים במתווה. מרוקו וגם מצרים אמרו כי יש לבחון את התוכנית. קרי, אין פסילה עקרונית על הסף, אך גם אין אימוץ אוטומטי של התוכנית.

מצרים סיפקה שתי עמדות שאין ביניהן הלימה: עמדה מתונה של משרד החוץ בקהיר, ודברים שאמר לאחר מכן הנשיא סיסי בטלפון, שהיו יותר אוהדים כלפי זכויות הפלסטינים. גם סעודיה נקטה טקטיקה דומה: בעוד שמשרד החוץ בריאד פרסם הודעה מתונה יחסית, המלך עצמו התייצב לצד זכויות הפלסטינים. גם מהליגה הערבית יצאו אמירות שאינן עולות בקנה אחד: מזכיר הליגה היה נגד, ואילו אחד מעוזריו קרא לבחון את המתווה.

מצרים וסעודיה קראו לחידוש המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים בחסות אמריקנית. אפשר לראות בזה ניסיון לדחוק באבו מאזן לפתוח בשיחות ישירות עם ישראל כדי להגיע למתווה שונה מהמתווה שהציג טראמפ. אבו מאזן בוודאי לא אהב את התוספת "חסות אמריקנית", זה שנתיים שהוא שולל כל מעורבות אמריקנית בתיווך.

מדינות ערב אפוא לא אימצו את מתווה טראמפ והן מנסות להלך בין הטיפות. מצד שני, הן גם לא עלו על בריקדות וצעקו נגד בקול תרועה. יהיה זה אתגר מעניין לשרי החוץ של הליגה הערבית שיתכנסו בשבת בקהיר לצאת מהפלונטר, ולנסח הודעת סיכום שלא תסגיר עמדה אחת ומפורשת ולא תיכנס לחזית עימות ישיר עם ממשל טראמפ. אבל אל דאגה, הן מעולם לא סבלו מהיעדר כישורי אלסטיות ואקרובטיקה, פלפולי לשון והודעות פתלתלות ועמומות המרצות את כל הצדדים גם יחד.

זהו רק מימד אחד כמובן של עמדות מדינות ערב – המימד הפומבי. לא ידוע מה הן אומרות מאחורי הקלעים לממשל האמריקני, וכידוע – המציאות המזרח תיכונית אף פעם לא התעצבה על ידי הודעות חלולות של הליגה הערבית או של משרדי החוץ בבירות ערב. מה שקורה בחדרי חדרים חשוב, אין ספק. עד שזה מגיע להסכם שלום/תוכנית מדינית – כאלה אי אפשר לקדם במחשכים.

ולכן אי אפשר שלא לתהות: בהיעדר מעטפת תמיכה פומבית של מדינות ערב במתווה טראמפ, האם מאחורי הקלעים הן אכן יפעילו לחץ אמיתי על ההנהגה הפלסטינית לקבל את המתווה כבסיס לחידוש המשא ומתן עם ישראל, וגם אם כן – האם יש ללחץ כזה על ההנהגה הפלסטינית סיכוי לעבוד?

כרגע נראה יותר שכולם מעדיפים להישאר עם תוכנית טראמפ במרתפים חשוכים ואיש מקרב מדינות ערב לא רץ להדליק את האור. מי ממבוכה, מי מפחד היושב בוושינגטון, כמו גם מפחד הציבור הערבי ו"מה יגידו השכנים" אם יאמצו תוכנית הכופרת בנרטיב הפלסטיני מיסודו. על פניו, סביר יותר שימצאו את הנוסח הפתלתל שימנע או יצמצם התנגשות ביניהן לבין ממשל טראמפ וינסו למסמס את המתווה עד אשר יחלוף מן הבית הלבן.

פירוט עמדות מדינות ערב הרלוונטיות וגם קצת כאלה שפחות רלוונטיות:

ט1

ט2

ט3

אודות kasba67

ראש דסק פלסטינים, תאגיד השידור הישראלי כאן, כאן 11 ו-כאן רשת ב' Correspondent, Palestinian Affairs galb@kan.org.il

0 comments on “העולם הערבי בורח בזהירות ממתווה טראמפ | גל ברגר 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: