לרגע – רמדאן שלח קם מתרדמת | גל ברגר

פוסט לא שגרתי כל כך אבל קצת מאחורי הקלעים של סיפור האתמול.
———–
היה קצת טרלול אתמול עם הידיעות סביב קבורת רמדאן שלח, מנהיג הג'יהאד האסלאמי לשעבר. זה התגלגל מוזר, וסתם בא לי לתת לכם הצצה קלה אל מאחורי הקלעים (אם כי לא לכל מאחורי הקלעים כדי לשמור על הוגנות ולא להביך איש).
אתמול בשעה 14:36 שלח קשבנו משה ברקוביץ' ידיעה בקבוצת הוואטסאפ של הקשביה שלנו (שנקראת, איך לא, "קשביה") – ידיעה בערבית מהאתר הפלסטיני "שבכת קודס" שאמרה שהג'יהאד האסלאמי הגיש בקשה למצרים לאפשר את קבורת רמדאן שלח בעזה.
בשעה 14:53 במהירות של השולף הכי מהיר במזרח התיכון הגבתי: חזק.
עשיתי כמה בדיקות מהירות מאוד וב-15:00 הוצאתי ידיעה ש"מצרים תאפשר להכניס את שלח לעזה והגופה צפויה להיכנס ככל הנראה מחר דרך מסוף רפיח".
6767
הידיעה התפשטה ברצועה, אך תחילה בג'יהאד הכחישו (סוג של): אמר מקור בארגון בעילום שם שלא ידוע להם, ושסידורי הקבורה כבר החלו בדמשק (15:43), כעבור כמה דק' העילום שם הפך לשם (אחמד מודלל מהג'יהאד) שהכחיש שהגופה תעבור לעזה ואמר שסידורי הקבורה עדיין נערכים בדמשק.
בין לבין גם יצאה ידיעה מהג'יהאד שבקשה להעביר את גופת שלח בעזה נתקלה בסירוב ישראלי (ידיעה מוזרה, כי למה שיזדקקו בג'יהאד לאישור מישראל שהרי מדובר במסוף רפיח ובציר ישיר שלהם מול המצרים, שלמיטב הבנתי כבר הסכימו | אמנם כששלח היה חי, כניסתו לעזה דרך מסוף רפיח ממצרים סורבה ע"י ישראל אבל אז הסירוב היה רלוונטי כי ישראל בעצם אמרה: אם הוא נכנס (חי) אין חסינות לחייו, כעת כשהוא מת – לסירוב ישראלי אין באמת משמעות או השפעה בפועל).
אמרתי לעצמי: או שהג'יהאד לא מעודכנים (יכול להיות?) או שהוטעיתי (אך היה לי ספק גדול לאור אמינות המקור).
חלפו להן 45 דקות לערך וב-16:23 התחילו לצאת אישורים מהג'יהאד שהמצרים נתנו אישור עקרוני להבאת הגופה לקבורה בעזה (חודר חביב מהג'יהאד, נאפז עזאם מהג'יהאד) ושכעת דנים בסידורי הטסת הגופה מדמשק לקהיר, ומשם הכנסתה לעזה | בד בבד, גם ערוץ הטלוויזיה הרשמי של הג'יהאד האסלאמי "פלסטין אל-יום" דיווח ממקורותיו שהגופה תגיע לקבורה בעזה.
הלב שלי נרגע.
בין לבין היו דברים בצד הישראלי שלא אתייחס אליהם.
ועוד בין לבין: ב-16:20 הגיע מנהיג הג'יהאד האסלאמי הנוכחי זיאד נחאלה למסגד אל-אכרם במחנה הפליטים ירמוכ בדמשק לטקס הפרידה מגופתו של שלח שהונחה שם בארון עטוף בדגל הג'יהאד האסלאמי.
אמרנו לעצמנו נו מילא – כבר הוכח לנו אצל קאסם סולימאני שהתחנה ה-1 שבה מונח ארונו של המנוח אינה התחנה הסופית, מה גם שלקראת 17:00 כאמור כבר החלו לצאת אישורים מהג'יהאד שהגופה תמשיך לקבורה בעזה (תוך כדי שטקס הפרידה במסגד אל-אכרם נמשך).
אבל אז אירע שוב טוויסט בעלילה – 4 דקות לפני 18:00 יצאה ידיעה ראשונה שאשתו וילדיו של רמדאן שלח ביקשו לקבור אותו בדמשק וכך נעשה על פי מצוות המשפחה. 8 דקות אחרי 18:00 בכירים בג'יהאד אישרו שאכן כך קרה ואמרו שנקבר ליד קודמו בתפקיד שחוסל במלטה באמצע שנות ה-90', פתחי שקאקי.
2 דקות לפני 18:00 שלחתי את הידיעה הנ"ל בקבוצות השונות של כאן חדשות. באולפן חדשות קול ישראל כבר ישבה באותה עת אודליה זימור עם ידיעה מוכנה לשידור על המשך ההכנות להעברת גופת רמדאן שלח לעזה. ציפור לחשה לי שעורך עירני במיוחד הספיק לשלוח ידו אל הנער ולמשוך את דף הידיעה כדי שלא תוקרא בידי הקריינית – שהרי כבר התקבל עדכון ששלח נקבר לבסוף בדמשק.
שכחתי לציין שבשעה שבין 17:00 ל-18:00 קפצו שניים לקחת קרדיט על המאמצים שהניבו את הבאת הגופה לעזה: מנהיג חמאס איסמעיל הנייה שיושב בקטר ("הנייה עמד בקשר עם המצרים מאז הלילה וקיבל את הסכמתם העקרונית"), וראש הרשות אבו מאזן שהנחה את השגרירות הפלסטינית בקהיר ("הוא התקשר לשגרירות!") לעשות כל מה שצריך כדי לאפשר מעבר חלק של הגופה לרצועה.
הדבר התמוה שקפץ לנגד עיניי הוא העובדה שזיאד נחאלה מנהיג הג'יהאד, שדיבר בדמשק מעל ארונו של שלח, לא התייחס כלל לשאלת מיקום קבורת הגופה (בעזה/בדמשק).
מנהיג הג'יהאד זיאד נחאלה מעל ארונו של שלח
מנהיג הג'יהאד זיאד נחאלה מעל ארונו של רמדאן שלח

 

אגב, במאמר מוסגר, אציין לשבח את משה ברקוביץ' קשבנו התותח שהעריך באותה עת (וצדק) שלא תצא ויזואליה מיידית של הקבורה עצמה בגלל הרגישות של הסורים לגבי בית הקברות במחנה הפליטים אלירמוכ (שגם נהרס, וגם היו בעבר דיווחים ממקורות זרים לגבי הקשר בין בית הקברות הזה לנעדרי סולטאן יעקוב). ואכן עד לשעת כתיבת פוסט זה לא פורסמה ויזואליה של הקבר/הקבורה עצמה.
בכל מקרה,
מה פשר הטרלול שהיה פה עם קבורת רמדאן שלח? זו עדיין חידה.
האם הוא נקבר בדמשק פשוט בגלל בקשת המשפחה? (אפשרות סבירה בהחלט)
האם כיוון שהנהגת הג'יהאד שמעה על ההסכמה המצרית מאחרים לפני שעודכנה בעצמה? האם זיאד נחאלה חטף קריזה שמודיעים לו על כך בתקשורת? האם חטף קריזה כשהנייה מחמאס הודיע שבזכותו הגופה תגיע לעזה – וזו הייתה דרכו של נחאלה להכניס להנייה שהוא לא יקבע איפה ייקבר שלח אלא רק הבוס מהג'יהאד, קרי זיאד נחאלה עצמו?
האם הנהגת הג'יהאד בחו"ל משכה בחוטים כדי שייקבר בדמשק, בעוד שהנהגת הג'יהאד בעזה רצתה אותו שם? (רמדאן שלח עזתי במקור, בן שכונת שוג'אעייה)
האם נחאלה ומפקדת הג'יהאד בסוריה סברו שנכון יותר לאותת למשטר אסד שהם קוברים בסוריה את מי שחי שם ב-25 השנים האחרונות כאיזה סוג של מפגן נאמנות?
בקיצור,
לא יודע.
אבל אין ספק שבמותו הצליח שמו של רמדאן שלח להדהד בתקשורת ובטוויטר בישראל יותר מאשר בשנתיים האחרונות שבהן היה שרוי בתרדמת, והאמת – גם בהשוואה לשנים הספורות שקדמו לכך. והכל – הודות לזיגזג הקבורה שלו אתמול – בדמשק או בעזה. הוא נקבר בדמשק כאמור, והשאר היסטוריה.
אגב,
ראינו ביממה שתיים האחרונות – מאז נודע על מותו של רמדאן שלח – כמה גילויי אבל על מותו גם בגדה (כריזות במסגדים, שיירת מכוניות) – אבל לא יותר מדי. ראינו גם מכשיר קשר בהר הבית שהקול שבקע ממנו הספיד את שלח. האמת – לא יותר מדי מקרים, אבל מספיק כדי לתת תזכורת שהארגון הזה – הג'יהאד האסלאמי – יש לו עדיין כמה תומכים בגדה, גם אם ביום ביום אנחנו לא שומעים עליהם יותר מדי ונותנים משקל רב יותר לנוכחות של חמאס שם. אז זהו, שגם הג'יהאד ותומכי הג'יהאד עוד ישנם שם.
כתבה שעשיתי על רמדאן שלח לפני כשנתיים עת דווח כי נפל לתרדמת:

אודות kasba67

ראש דסק פלסטינים, תאגיד השידור הישראלי כאן, כאן 11 ו-כאן רשת ב' Correspondent, Palestinian Affairs galb@kan.org.il

0 comments on “לרגע – רמדאן שלח קם מתרדמת | גל ברגר

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: